مقالات

همه چیز در مورد صدور بارنامه فریت بار

توسط اسفند 29, 1397 بدون نظر
همه چیز در مورد صدور بارنامه فریت بارReviewed by Bariawbari on Mar 19Rating:

سندی که توسط شرکت حمل بار جهت ارسال بسته و کالا صادر می شود و به اختصار BL یا BOL خوانده می شود بارنامه نامیده می شود .صدور بارنامه دلیلی است برای کالا و بسته تعیین شده در محلی مشخص که برای ارسال به مقصد مشخص می باشد .در این مقاله سعی کرده ایم موارد مهمی را در مورد بارنامه های مهم برای شما عزیزان بیان کنیم ، پس همراه ما باشید …

صدور بارنامه

اهمیت صدور بارنامه فریت بار   

بارنامه سندی است مهم که از سوی موسسه حمل و نقل صادر و کلیه مشخصات کالا از جمله نام و آدرس شخص فرستنده و گیرنده بسته یا کالای ارسالی ، وزن بسته ، مشخصات کلی کالای ارسالی و میزان کرایه آن درج می شود . از صدور بارنامه در ایران تعریف مشخص و دقیقی بیان نشده است اما طبق ماده 46 قانون مالیات مستقیم ، موسسه ها و شرکت های حمل و نقل مسئول تنظیم بارنامه بوده و باید مشخصات دقیق و صحیح فرستنده کالا و دیگر اطلاعات مربوط به بسته ارسالی در سند باری درج شود .

رایج ترین انواع صدور بارنامه در فریت بار

  • بارنامه حمل هوایی
  • بارنامه حمل دریایی
  • بارنامه حمل زمینی
  • بارنامه حمل سراسری ( حمل با قطار،کشتیو کامیون می باشد)
  • بارنامه حمل مرکب ( حمل از طریق زمینی ، دریایی ، ریلی انجام شود )

حمل کالا در داخل کشور با صدور بارنامه حمل جاده ای داخلی طبق مقررات سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور توسط دولت تنظیم و چاپ می شود و در اختیار شرکت های حمل و نقل قرار می گیرد .اطلاعاتی که برای صدور بارنامه جاده ای در سند درج می شود شامل : اطلاعات عمومی که همان شماره و سریال بارنامه است ، اطلاعات کامل فرستنده و گیرنده ، اطلاعات راننده و خودرو ، مشخصات کامل بار و اطلاعات مالی آن به طور کامل در سند بارنامه نوشته می شود .

بارنامه دریایی سندی می باشد که توسط شرکت کشتیرانی و یا نماینده آن ها در زمان دریافت کالا و تعیین هزینه های حمل کالا صادر می گردد . صدور بارنامه دریایی نیز همانند سایر بارنامه ها مشخصات کامل بسته و کالای ارسالی درج می شود و توسط کشتی به مقصد حمل می شود .تفاوتی که بین بارنامه های دریایی و داخلی وجود دارد این است که بارنامه داخلی میان باربر و فرستنده مبادله می شود اما در بارنامه دریایی ، صدور بارنامه توسط خط کشتیرانی برای باربر می باشد .

بارنامه هوایی سندی است که توسط شرکت های حمل بار هوایی صادر می گردد و صاحب بسته و کالای ارسالی بعد از صدور بارنامه و پس از رسیدن بسته به مقصد به شرکت حمل هوایی مراجعه کرده و حواله تحویل کالای ارسالی را دریافت می کند . فریت بار هوایی چون با هواپیما صورت می گیرد ، بارنامه هوایی نیز در فرودگاه جهت بارگیری کالای مورد نظر انجام می شود . در حمل هوایی کالا می توانید بارنامه خود را از طریق ایرلاین و شرکت هواپیمایی مربوطه انجام دهید و با وارد کردن شماره بارنامه می توانید وارد وبسایت شوید و کالای ارسال شده خود را پیگیری کنید .

نکتی که در مورد ارسال بار با هواپیما وجود دارد، این است که برای ارسال بسته و کالای ارسالی شخص فرستنده اطلاعات کافی را از قوانین و مقررات گمرک مبدا داشته باشد و کلیه مدارک لازم برای فریت بار هوایی کالا را تهیه و تنظیم نماید . تفاوتی که میان ارسال بار هوایی و شرایط حمل و نقل هوایی کالا با حمل و نقل دریایی و زمینی می باشد ، این است که بسته با توجه به وزن ، حجم ، نوع هواپیما ، مسافت ، ماهیت آن با هزینه های مختلف قابل حمل می باشند . برای اطلاع از هزینه های دقیق ارسال بار هوایی کالا می توانید با کارشناسان و مشاورین ما در زمینه فریت بار هوایی مشورت کنید.

ارسال نظر