مقالات

راهنمای حمل هوایی جنازه

توسط اسفند 21, 1397 بدون نظر
راهنمای حمل هوایی جنازهReviewed by Bariawbari on Mar 11Rating:

براساس قوانین بین المللی و استانداردهای موجود حمل هوایی جنازه دارای شرایط  خاصی می باشد که باید در طول سفر رعایت شود . تمامی اجساد برای جلوگیری از فاسد شدن باید توسط پزشکی قانونی مقداری مومیایی شوند . مومیایی اجساد تنها جهت ماندگاری جسد و جلوگیری از فاسد شدن آن در طول پرواز انجام می شود و باعث می شود آلودگی جسد به بیرون سرایت نکند . شرکت خدمات حمل هوایی آرامیس  آمادگی خود را جهت حمل هوایی جنازه از خارج به ایران اعلام می کند .

حمل هوایی جنازه

اقدامات اولیه حمل هوایی جنازه

پیش از حمل هوایی جنازه و انتقال آن به فرودگاه بستگان متوفی باید مدارکی را جهت ارسال هوایی جنازه تهیه کنند . اولین اقدام جهت ارسال هوایی تابوت و جنازه آشنایی کامل با قوانین شرکت های هواپیمایی  می باشد . پیش از فریت بار هوایی تابوت ، گیرنده جنازه در کشور مقصد می بایست مدارک تاییدیه حمل هوایی جنازه را به دفتر هواپیمایی کشور مبدا و مقصد به صورت کتبی و قانونی تحویل دهد . برخی از شرکت های هواپیمایی مسافری را همراه حمل هوایی جنازه به صورت الزامی در طول مسیر در نظر می گیرند که باید پیش از ارسال تابوت هماهنگی های لازم قبل از تحویل تابوت و جنازه انجام گیرد.

مدارک لازم جهت حمل هوایی جنازه به شرح زیر می باشد :

  • صدور گواهی فوت همراه با ترجمه لاتین آن توسط پزشکی قانونی
  • اجازه حمل هوایی جنازه توسط پزشکی قانونی از طریق جواز گمرکی صادر شده
  • پاسپورت فرد فوت شده همراه با نامه از سفارت کشور مبدا که اطلاعات کلی فرد فوت شده در آن درج شده باشد جهت تحویل به پلیس فرودگاه

مدارک بالا باید همراه با جنازه به فرودگاه ارسال شود و جنازه جهت حمل هوایی به قسمت باربری فرودگاه حمل خواهد شد . همراه متوفی باید کلیه مدارک را به پلیس فرودگاه تحویل دهد و پلیس فرودگاه پاسپورت متوفی را به توجه به نامه ای که از سفارت کشور مقصد در دست دارد از سیستم گذرنامه خارج می کند و باطل خواهد کرد . در این مرحله اجازه حمل هوایی جنازه و تابوت توسط پلیس فرئدگاه صادر می گردد .پس از انجام این مراحل همراه فرد فوت شده با مدارک لازم به فرودگاه مراجعه کرده و بارنامه صادر می گردد و بعد از پرداخت هزینه های لازم تابوت به قسمت باربری فرودگاه تحویل داده می شود .

هزینه حمل هوایی جنازه بر مبنای تعرفه های ایرلاین های حمل کننده محاسبه می شود و با توجه به مسیر پرواز قیمت ارسال هوایی تابوت متفاوت می باشد . به طور تقریبی وزن محموله حدود 100 تا 120 کیلو گرم محاسبه می شود . در طول پرواز محل نگهداری اجساد در قسمت مجزا از فضای بار و چمدان ها می باشد و دمای این قسمت طوری تنظیم شده است که مانع از فساد جسد می گردد .

حمل هوایی جنازه به ایران

چنان چه یکی از نزدیکان متوفی در زمان فوت حضور داشته باشد ، می توانند جهت تنظیم مدارک حمل هوایی تابوت سریعا به کنسولگری ایران جهت ثبت و انتقال جنازه به ایران اقدام نمایند . مدارکی که برای حمل هوایی جنازه به ایران نیاز است شامل ارائه اصل گواهی فوت صادر شده از پزشکی قانونی یا بیمارستان . اصل گواهی فوت با ذکر دلیل از مراجع قضایی در کشور فوت شده . تاییدیه بهداشت کشور مبدا از سالم بودن جسد ، چنان چه جنازه حاوی ویروس هپاتیت یا ایدز باشد باید مجوزهای لازم را جهت حمل هوایی جنازه از ایران بگیرد .

بعد از صادرشدن بارنامه باید یک نسخه از بارنامه صادرشده را به نمایندگی جمهوری اسلامی به منظور تکمیل مدارک تحویل داده شود . پس از تایید مدارک و صدور بارنامه ، کارت ملی و گذرنامه متوفی باطل می شود و سایر مجوزها و مدارک به همراه متوفی تحویل داده می شود . جنازه در کوتاه ترین زمان ممکن طبق برنامه ریزی های موجود جهت ارسال به کشور مقصد آماده خواهد شد .

در هر صورت در زمان فوت نزدیکان در خارج از کشور و ارسال آن به ایران ، احترام به قوانین کشور و انجام مراحل اداری آن امری ضروری می باشد . تهیه تابوت ، انتخاب پرواز هوایی مناسب ، تهیه و تنظیم مدارک ارسال هوایی جنازه از جمله کارهایی است که در کشور مبدا جهت ارسال تابوت به ایران باید انجام شود .شرکت فریت بار هوایی آرامیس هر گونه همکاری با هموطنان عزیز را در کشورهای جهان جهت انتقال جنازه نزدیکان به ایران دارد. جهت کسب اطلاعات بیش تر در زمینه ارسال هوایی تابوت از سایر کشورها به ایران با مشاورین ما در تماس باشید .

ارسال نظر