مقالات

آشنایی با مهم ترین خدمات بار هوایی

توسط فروردین 6, 1398 بدون نظر
آشنایی با مهم ترین خدمات بار هواییReviewed by Bariawbari on Mar 25Rating:

از خدماتی که معمولا شرکت های هواپیمایی به مسافرین ارائه می دهند می توان به خدمات بار هوایی اشاره کرد .افرادی که قصد مهاجرت یا مسافرت به خارج از کشور دارند می توانند نسبت به فریت بار بسته یا هر چیز دیگری از جمله لوازم منزل ، لوازم پزشکی ، حیوانات خانگی ، محصولات غذایی و میوه ، دارو و حتی جسد انسان و .. اقدامات لازم را جهت ارسال بار خود به کشور مقصد با معرفی فرد گیرنده در کم ترین زمان ممکن انجام دهند .

خدمات بار هوایی

آشنایی با مهم ترین خدمات بار هوایی

در حمل و نقل هوایی به طور کلی بسته و محموله های ارسالی به گروه هایی چون بسته های معمولی ، بسته های خطرناک ، بارهای سبک و حجمی تقسیم می شوند . یکی از مهم ترین وظایف شرکت های خدمات بار هوایی بسته بندی تخصصی بسته های صادراتی ، لوازم شخصی ، بارهای خطرناک ، فاسد شدنی ، جنازه و حیوانات زنده می باشد که توسط کادر مجرب و آموزش دیده انجام می شود . صدور بارنامه داخلی و خارجی ، تنظیم اسناد و مدارک لازم جهت فریت بار هوایی و زمینی ، ارائه خدمات بیمه نامه بار در صورت درخواست مشتری سایر خدمات بار هوایی می باشد که توسط شرکت های فریت بار انجام می شوند .

بسته بندی و فریت بار هوایی محموله های ارسالی هر یک دارای مقررات مخصوص خود می باشند که باید رعایت شوند .بارهای معمولی به بسته هایی که برای فریت بار آن ها محدودیت خاصی وجود ندارد و خطری برای هوپیما در زمان حمل آن ها ایجاد نمی شود که شامل کتاب ، پاکت ، لوازم شخصی به غیر از لوازم آرایشی و بهداشتی و ادکلن ، لوازم خانگی به غیر از شکستنی ها ، محصولات پلاستیکی و ساختمانی ، لوازم یدکی و .. بسیاری از وسایل و لوازمی که در این گروه قرار می گیرند . یکی از مهم ترین خدمات بار هوایی شرکت های هواپیمایی فریت بار شناسایی بسته های ارسالی و تفکیک آن ها به گروه های مختلف جهت فریت بار هوایی می باشد.

برای حمل بارهای فاسد شدنی شرایط خاصی باید در نظر گرفته شود و در صورتی که این شرایط به وجود نیاید امکان فاسد شدن محموله به وجود خواهد آمد . برای فریت بار هوایی این بسته ها هواپیمای مناسب با شرایط و رعایت مقررات خاص نیاز است .

در نظر گرفتن شرایط کلی محموله های ارسالی از خدمات بار هوایی شرکت های فریت بار محسوب می شود . تمامی محصولات کشاورزی که شامل میوه و تره بار می شود برحسب میزان فسادپذیری هر یک از آن ها ، محصولات لبنی ، داروهای فسادپذیر که نیاز به مراقبت و نگهداری دارند و در درجه سرما معین باید نگهداری شوند ، کیت و نمونه های آزمایشگاهی و اعضای بدن انسان که از لحاظ پزشکی قابل حمل هستند همگی جزء بارهای فاسد شدنی می باشند که باید با توجه به شرایط و قوانین موجود از خدمات بار هوایی استفاده کنند .

بارهای خطرناک نیز باید در شرایط خاص بسته بندی و با توجه به قوانین و مقررات که توسط سازمان بین المللی تدوین شده است پذیرش و ارسال شود . مواد منفجره ، مایعات و گازهای قابل اشتعال ، مواد رادیو اکتیو ، اسیدها و اکسیدکننده ها از کالاهای طبقه بندی شده در گروه بارهای خطرناک می باشند که برای حمل هر کدام از آن نیاز به رعایت شرایط خاص می باشد . خدمات بار هوایی شرکت های هواپیمایی با بررسی هر یک از محموله ها و بسته بندی مناسب آن ها جهت ارسال هوایی محموله اقدامات لازم را انجام می دهند .

برای حمل هوایی حیوانات زنده نیز می توان از خدمات بار هوایی شرکت های هواپیمایی فریت بار استفاده کرد . شرایط برای حمل هوایی حیوانات بدین صورت است که ابتدا حیوان مورد نظر را از لحاظ بهداشتی مورد معاینه دامپزشک قرار می گیرد و پس از دریافت گواهی سلامت به تهیه قفس مناسب با توجه به نوع حیوان و با هماهنگی های لازم با ترمینال بار حمل حیوان انجام می شود .

مراحل ارسال بسته به خارج از کشور به این صورت است که لیستی از وسایلو بسته های ارسالی باید تهیه شود و توصیه می شود پیش از ارسال بار حتما از بسته بندی بار مطمئن شوید چرا که در این صورت شرکت هواپیمایی از پذیرش بار خودداری خواهد کرد . پس از مشخص کردن ماهیت کالا و بسته بندی مناسب آن و اطلاعات لازم برای ارسال کالا ، بازرسی بسته توسط مامورین حراست فرودگاه انجام می شود و در پایان بسته برای فریت بار فرستاده می شود .

ارسال نظر